Artykuły
Bezobjawowa bakteriuria i zakażenia układu moczowego u kobiet w ciąży
Bakteriomocz bezobjawowy występuje u 2–10% ciężarnych.
Wpływ mediów na modyfikację sposobu odżywiania u młodych kobiet
Popkulturowy obraz współczesnej kobiety narzuca normy, które dla sporej części odbiorców stają się wręcz imperatywem.
Pentalogia Cantrella – czy zawsze złe rokowanie?
Rozpoznanie pentalogii Cantrella jest możliwe już w I trymestrze ciąży.
Heparyny drobnocząsteczkowe w położnictwie
Cięcie cesarskie zwiększa ryzyko powikłań zakrzepowych co najmniej dwukrotnie.
Astma i alergia u kobiet ciężarnych
Astma i choroby alergiczne są najczęściej występującymi chorobami przewlekłymi u ciężarnych.
Seksualność kobiety w połogu
Około połowa kobiet rozpoczyna współżycie w ciągu 6 tygodni po porodzie bez względu na drogę porodu i karmienie piersią.
Zakażenie Clostridium difficile w okresie ciąży
Zakażenia wywołane przez Clostridium difficile u kobiet w ciąży mogą wiązać się z ryzykiem zarówno dla matki, jak i płodu.
Ciąża po transplantacji nerki
Pacjentki w dobrym stanie zdrowia mogą planować ciążę po około roku od udanej transplantacji.
Całkowity blok przedsionkowo-komorowy u płodu
Dla położnika najważniejsze jest wczesne rozpoznanie zaburzeń przewodnictwa, ponieważ ich rozwój może zostać zahamowany przez wczesne leczenie.
Choroby zakaźne u ciężarnych – ospa wietrzna
Ospa u ciężarnych cechuje się cięższym przebiegiem choroby.
Leczenie bólu u ciężarnych
Leczenie przeciwbólowe u ciężarnych, które skarżą się na ostre lub przewlekłe dolegliwości bólowe, niezależnie od ich przyczyny, wymaga szczególnej ostrożności.
Bakteryjne zapalenie pochwy
W skład mikroflory pochwy wchodzi około 100 różnych rodzajów komensalnych bakterii zarówno tlenowych, jak i beztlenowych (z przewagą tych drugich), a 1 ml wydzieliny pochwowej zawiera przeciętnie 102–103 bakterii.
Kardiomiopatia okołoporodowa – opis przypadku
Kardiomiopatia połogowa (KP) jest rzadką, ale zagrażającą życiu chorobą serca manifestującą się w późnym okresie ciąży i pierwszych miesiącach po porodzie.
Zaburzenia płodności jako skutek terapii przeciwnowotworowej w okresie dzieciństwa i u młodych dorosłych
W pracy przedstawiono zaburzenia płodności stanowiące powikłanie terapii przeciwnowotworowej. Pozostałe zaburzenia neuroendokrynne występują u ponad 40% leczonych przeciwnowotworowo. W przypadku radioterapii OUN, powikłania zależą od wieku (im młodszy pacjent, tym częstsze i bardziej nasilone zaburzenia) i dawki napromieniania.
Nawrotowe zakażenie dolnych dróg moczowych u kobiet – aktualne wytyczne diagnostyczno-terapeutyczne
Objawy towarzyszące zakażeniu dolnych dróg moczowych u kobiet zależą od jej intensywności: od bezobjawowej bakteriurii, zazwyczaj niewymagającej antybiotykoterapii, aż po urosepsę wymagającą hospitalizacji i intensywnej terapii z użyciem ostatniej linii leczenia, jaką jest zastosowanie karbapenemów i/lub ertapenemu.
Ciąża powikłana przepukliną krzyżową oponową przednią
W badaniu ginekologicznym oraz ultrasonograficznym stwierdzono obecność torbieli w zatoce Douglasa oraz wadę narządu rodnego w postaci macicy podwójnej. Podczas hospitalizacji nakłuto opisywaną torbiel i otrzymano około litra płynu, który przesłano do badania cytologicznego.
Antykoncepcja długoterminowa
Szacuje się, że na świecie około 55% ciąż, czyli więcej niż połowa, jest nieplanowa, przypadkowa, często niepożądana.
Antykoncepcja polecana młodym kobietom
Najskuteczniejszymi środkami antykoncepcyjnymi są preparaty hormonalne oparte na estrogenach i gestagenach, występujące w formie: tabletek antykoncepcyjnych (jedno- lub dwuskładnikowych), plastrów antykoncepcyjnych, ringów dopochwowych, systemów wewnątrzmacicznych czy implantów antykoncepcyjnych.
Zaburzenia równowagi fizjologicznej mikroflory pochwy jako częsta przyczyna niepowodzeń w leczeniu infekcji intymnych
Dolegliwości pochwy i sromu, takie jak uporczywy świąd, pieczenie, ból, podrażnienie, suchość, nieprawidłowa wydzielina czy dyskomfort podczas stosunku płciowego, są najczęstszymi powodami, z którymi kobiety zgłaszają się do lekarza ginekologa.
- 1
- 2
Rak szyjki macicy u kobiet w ciąży
Opis przypadku: pacjentka, E.S., 24 lata, w 38. tygodniu drugiej ciąży powikłanej cukrzycą ciążową, po przebytym porodzie drogami siłami natury przed pięcioma laty, została przyjęta do Kliniki Perinatologii w Białymstoku w celu planowego zakończenia ciąży drogą cięcia cesarskiego z uwagi na rozpoznany nowotwór złośliwy szyjki macicy.
Wartość histeroskopowego cewnikowania jajowodów w przypadkach niepłodności kobiecej
Niedrożność jajowodów jako przyczyna niemożności zajścia w ciążę jest wciąż istotna w diagnostyce i leczeniu. Ocenia się, że odsetek pacjentek z niepłodnością pochodzenia jajowodowego w całej populacji kobiet niepłodnych waha się od 25 do 40% i dolegliwość ta jest drugim po zaburzeniach czynnościowych pochodzenia endokrynnego uwarunkowaniem zaburzeń rozrodu.
Aborcji może towarzyszyć rozwój powikłań zarówno podczas operacji, jak i po niej.